doudi
04 دی 1401 - 16:11

گلستان نیازمند آزمایشگاه مرجع اندازه گیری سموم محصولات کشاورزی

گرگان- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت: آزمایشگاه مرجع که میزان سموم محصولات کشاورزی را با توجه به نیاز کشورهای مبدا اندازه گیری کند یکی از نیازهای اساسی گلستان است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمد چوپانی بعد از ظهر یکشنبه در جلسه کمیسیون کشاورزی گرگان اظهار کرد: در زمانی که مرغداران ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی در اختیار داشتند قیمت مرغ ۳۰ هزار تومان بود و امروزه قیمت ارز چندین برابر افزایش یافته در حالی که قیمت مرغ تنها دو برابر شده است و این قیمت برای تولیدکننده صرفه اقتصادی ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان افزود: برای تولید مرغ با وزن هزار و ۵۰۰ گرم نیازی به آنتی بیوتیک و واکسن نداریم و ما در صدد این هستیم که در جمعیت مرغ تولیدی استان کاهش وزن ایجاد کنیم،

وی گفت: وزن مرغ خالصی که در اروپا و کشورهای هدف صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، بین یک کیلو و ۲۰۰ گرم تا یک کیلو و ۵۰۰ گرم است اما در کشور ما مرغ‌ها دو تا دو و نیم کیلوگرمی تولید می‌شود و برای تولید مرغ با این وزن نیاز به استفاده از انواع آنتی بیوتیک و واکسن است.

چوپانی اضافه کرد: قیمت محصولات زراعی باید تغییر کند وقتی نهاده دامی ۶ برابر افزایش یافته، سرمایه در گردش کشاورز هم باید افزایش پیدا کند و این در حالی است که سرمایه در گردش کشاورزان ما کاهش هم یافته است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان تصریح کرد: تمام کشاورزان باید کارت اعتباری در اختیار داشته باشند تا در زمان کاشت، داشت و برداشت به صورت اختیاری هزینه کنند و این تمهیدات باعث می‌شود هزینه تولید در کشور کاهش یابد.

چوپانی بیان کرد: محصولات زراعی باید براساس ارز آزاد قیمت گذاری شود زیرا تهیه بسیاری از اقلام مورد نیاز کشاورزان وابسته به ارز آزاد است و عدم این نوع قیمت گذاری باعث ضرر و زیان کشاورزان می‌شود.

وی گفت: آزمایشگاه مرجع که میزان سموم محصولات کشاورزی را با توجه به نیاز کشورهای مبدا اندازه گیری کند یکی از نیازهای اساسی استان ما است و باید نسبت به ایجاد آن در استان اقدام کرد تا زمینه صادرات محصولات با کیفیت و مورد پسند بازار جهانی در استان فراهم شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 933057